Dve ženy v jednom tele

Autor: Pavol Zlacký | 19.1.2011 o 9:37 | (upravené 19.1.2011 o 9:55) Karma článku: 9,98 | Prečítané:  2731x

Existuje viacero známych dvojčenských párov. Bratia Hochschornerovci či sestry Olsenové sa preslávili vďaka svojim úspechom. Abigail a Brittany Henselové sú 19-ročné dvojičky, ktoré sa stali známe najmä preto, že sú jednými z mála siamských dvojčiat, ktoré sa nepodarilo oddeliť a dožili sa dospelosti. Majú dve hlavy, srdcia aj chrbtice, no v celej spodnej časti tela sú zrastené.

 Zdroj: http://www.killmargot.com/nicolej/henseltwins.jpg

Ich nervové systémy fungujú nezávisle. Ak sa udrie jedna z dvojičiek na svojej polovici tela, druhá nič necíti. Obe ovládajú po jednej ruke a nohe - takže problematické pre nich spočiatku boli aj bežné činnosti ako chodenie či tlieskanie. No v priebehu rokov dosiahla koordinácia ich pohybov vysokú úroveň. Keď sa ako malé učili počítať, začalo jedno dievča na svojej ruke a druhé spontánne pomohlo svojou. Dnes sú už schopné plávať, bicyklovať a navyše získali aj vodičské oprávnenie. Teoretickú časť robili každá zvlášť, pri riadení mali jednotlivé činnosti podelené, jedine volant ovládali spoločne.

Publicitu si získali najmä v roku 2006, keď vystupovali v jednej časti televízneho dokumentárneho programu. Toto video bolo jedno z emocionálne najsilnejších, aké som videl:

 

Hoci telo majú spoločné, ich osobnosti sú rozdielne. Abby je ukecanejšia, viac spoločenská. Brittany tichšia, bezstarostnejšia. Obľubujú rôzne jedlá, farby, predmety v škole. Často sa nezhodnú na oblečení a tak ho v jeden deň vyberá Abby a na druhý Brittany.

Vlastnú individualitu si vytvárali od útleho veku. Keď boli malé a iné deti sa ich pýtali, prečo majú dve hlavy, ony odpovedali, že nemajú dve hlavy, ale každá má svoju vlastnú. Tak ich berú aj v škole pri predmetoch, pri ktorých je to možné – známkované sú osobitne. Niekedy má Abby v testoch správne to, kde Brittany spravila chybu a naopak (aj keď sa priznali, že niekedy odpisujú).

Ich život si ale vyžaduje spoluprácu pri mnohých – aj úplne bežných – činnostiach. Napríklad osobná hygiena či domáce práce. Pri šoférovaní alebo písaní e-mailu sú nútené aspoň náznakom prediskutovať svoje zámery. No v mnohom si rozumejú aj bez slov a jedna pre druhú predstavujú najlepšiu kamarátku.

Pre rodičov, ale aj lekárov predstavoval pôrod značný šok. Očakávali totiž jedno dieťa. Keď sa matka dozvedela, že má dvojičky a sú siamské, spýtala sa lekára – ešte pod vplyvom narkózy – či má mačky. No o rozdelení rodičia nikdy neuvažovali. Ak by aj prežili obe dcéry, boli by zrejme odkázané na invalidný vozík.

Len jediný raz toto bola téma u dievčat. Vtedy, keď Brittany mala zápal pľúc a obe tak boli nútené zotrvávať v posteli. Abigail sa veľmi nudila a navrhla oddelenie, načo sa Brittany rozplakala. Sestra si to vzápätí rozmyslela a uistila ju, že ostanú spolu. Už spomínaný dokument sa končí názorom dievčat na to, čo je najlepšia vec na fakte, že sú siamské dvojičky. Svorne odpovedajú na otázku - to že nie sú nikdy samé.

Od odvysielania dokumentu Abby a Brittany odmietajú publicitu. Tretí rok študujú na Bethel University v ich rodnom štáte Minnesota. Majú pred sebou povinné praktikovanie na strednej škole, kde budú vyučovať matematiku.

Pri pohľade do budúcnosti sa vynárajú mnohé otázky. Zdravie, kariéra, intímny život. Budú mať jedného partnera alebo dvoch? (Už dávnejšie sa objavili zatiaľ nepotvrdené správy, že Brittany má priateľa.) Obe dvojčatá vyslovili túžbu stať sa matkami. Ich reprodukčné orgány sú funkčné, no spoločné. Takže matkami sa môžu stať len obe naraz s jedným partnerom.

Keďže smrť jedného dvojčaťa neznamená nevyhnutne okamžitú smrť druhého, tento fakt predstavuje pre sestry ďalšiu vážnu otázku. Z histórie sú známe takéto prípady. Keď zomrel Lucio Godina, jeho siamského brata Simplicia lekári oddelili, no zanedlho zomrel na pooperačné komplikácie.

V minulosti zrastené dvojčatá často vystupovali v rôznych šou alebo boli (ako napr. sestry Krivoshlyapovové) využívané na výskum.

Aj ďalšie prípady siamskych dvojčiat (1, 2) poukazujú na to, že mentálne sú to ľudia ako ostatní a nezaslúžia si bezohľadné zízanie a fotografovanie, ale rešpekt a toleranciu.

 

...

Zdroje: 1,2,3,4,5,6,7,8(foto v perexe)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Verejný nepriateľ Soros. Ako Orbán decimuje kritikov a ničí mimovládky

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov, médiá aj zahraničné organizácie. Vzoprieť sa mu vie málokto.

KOMENTÁRE

Maďari sa už inak ako smiechom brániť nevedia

Antiorbánovský front sa ocitol v situácii, keď vysvetľovanie stratilo význam.


Už ste čítali?