Čaká Slovensko hokejová B-kategória?

Autor: Pavol Zlacký | 9.5.2011 o 10:02 | (upravené 9.5.2011 o 10:10) Karma článku: 12,40 | Prečítané:  4641x

Najmladší hráč slovenského výberu na týchto MS (I. Baranka) o pár dní oslávi 26 rokov. Naproti tomu tím Kanady odohral prvé 2 zápasy bez jediného hráča nad 27. To azda najvýstižnejšie dokumentuje blížiacu sa generačnú výmenu v slovenskej reprezentácii.

SR má jednoznačne najstarší tím, s priemerným vekom blížiacim sa k 32 rokom. Druhí najstarší Česi majú v priemere pod 30 (vrátane najstaršieho jednotlivca, 39-ročného Jágra), priemerný vek Kanaďanov je na úrovni 24 rokov.

Priemerný vek tímov na MS 2011

Slováci v ostatných rokoch ukazujú vysoké zanietenie pre hokej (platí to, pravda, len počas dvoch týždňov na prelome apríla a mája). Na to obdobie sa z nich stávajú silní patrioti a optimisti (pred tohtoročnými MS 47% tipujúcich v Niké pri stávke na celkového víťaza stavilo na domácich). Fakt, že SR sa 4 roky v rade neprebojovala do štvrťfinále a nevyhnutná obmena tímu však naznačujú, že fanúšikov v budúcich rokoch veľa radosti nečaká. Odchádzajúcu generáciu Šatana, Demitru či Višňovského nebude mať kto nahradiť. Pod 30 majú len 3 hráči svetovej úrovne (Gáborík, Halák, Meszároš).

Vyplýva to, okrem iného aj z odlišného systému práce s mládežou, než napr. v 80-tych rokoch? Istotne. Na zváženie je, či sme ako daňovníci ochotní financovať návrat reprezentačného hokeja na minulé pozície. Štátne prostriedky určené na mládežnícky hokej v r. 2009 dosiahli 1,178 mil. €, čo znamená cca 50 centov na pracujúceho.

Každopádne, akákoľvek zmena by sa prejavila až v priebehu dlhého obdobia. Preto je potrebné sa pozrieť na výsledky mládežníckych výberov. V tomto roku napr. hokejová 18-ka vypadla z elitnej kategórie. Na druhej strane 20-ka sa už 11 rokov v rade na šampionáte dostala medzi 8 najlepších. Zdá sa, že katastrofické scenáre nie sú namieste. Treba však dodať, že do semifinále sa slovenskí juniori počas tohto obdobia dostali 1x (slovom RAZ).

Umiestnenie SR-20 na MS

Hrozí teda, že si hokejisti v najbližších rokoch vyskúšajú aj B-kategóriu MS? Podľa všetkého áno. Z 13. miesta (Kanada '08) čoskoro môže byť zostupové 15-te. Stále to však zostáva len pomerne nepravdepodobnou eventualitou. Čiastočne pomôže aj nový hrací systém.

Ponúka sa ale ďalšia otázka. Bude v najbližších rokoch úspechom aj štvrťfinále?

 

Tak určite.

 

Pozn.: Priemerný vek tímu bol vypočítaný ako (2011 – priem. rok nar.)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Kočner prisahá pomstu

Marian vo väzení spriada plány na vybavovanie si účtov po prepustení. Bude to komplikovanejšie, než si myslel.


Už ste čítali?