Oscarová dráma v parlamente

Autor: Pavol Zlacký | 11.5.2011 o 9:46 | Karma článku: 6,59 | Prečítané:  1113x

Na vaše obrazovky v týchto dňoch prichádza už 3. časť trileru s názvom Voľba generálneho prokurátora. Po dvoch veľmi sledovaných dieloch by bolo hriechom nevyužiť komerčný potenciál a nenadviazať na úspešný príbeh.

Nastal čas prepnúť zo športového kanálu na spravodajský, ale to hádam všetci fanúšikovia tejto trilógie - vďaka silnej mediálnej kampani - dobre vedia. Pravda, to, že pôjde o trilógiu nebolo nikým potvrdené a scenáristi sú schopní na počkanie pripraviť nové časti. S dopytom po nich by nemal byť problém. Veď Šeherezáda sa nebude vysielať donekonečna (áno, ani ja si to teraz neviem predstaviť, no posledný diel má vraj číslo 180). No aj keby časom divácky záujem o Voľbu opadol, sponzori do vrecka hlboko nemajú a podporia pokračovanie série.

V čom spočíva výnimočný úspech tohto trileru? I keď aktéri ešte donedávna neboli veľké hviezdy, stihli si už získať veľkú pozornosť divákov a výrazy ako trtošiť či pregrcávať sa zľudoveli. Ďalšou podstatnou ingredienciou je silný príbeh a zápletka. Niekomu vo voľbe ide o veľa, niekomu o všetko. Navyše nechýba správna dávka napätia. Nikto dnes nevie s istotou povedať, čo môžeme čakať v najnovšom dieli.

Ak si už nepamätáte predchádzajúce časti, tak ich stručne pripomeniem. Stanislav Janiš vypustil prvú upútavku, Iveta Radičová vybičovala atmosféru do nevídaných výšok a udržiavať ju pomáhali aj ďalší aktéri v epizódnych rolách (napr. P. Kubovič). Na konci dvojky Dobroslav Trnka neprešiel o jediný neplatný hlas (podobne dramaticky ako keď hrdina prestrihne správny káblik v poslednej sekunde pred výbuchom). Redaktori mohli len dodať pokračovanie nabudúce.

Diváci nielen netrpezlivo očakávali 3. časť, ale ešte dlho rozoberali tú druhú. Hľadali v nej skryté významy vložené do deja autormi (1,2). Zahŕňala totiž inovatívne prvky ako fotografovanie lístkov alebo hlasovanie vo dvojiciach. To mi pripomína ako sme na školských výletoch hlásili triednej učiteľke v autobuse či máme každý dvojicu. Raz sa však stalo, že meškali práve tí dvaja, ktorí sedeli spolu a tak dvojica nikomu nechýbala. K zisteniu omylu ale došlo neskoro a autobus sa musel vrátiť niekoľko desiatok kilometrov naspäť po zabudnutých žiakov. Koniec odbočenia.

Ústavnému súdu, čoby významnému kritikovi podobných diel, sa nepozdávala Voľba dvojka. Tajná voľba vraj nemala dostatočnú mieru tajnosti. Vďaka 3 ústavným sudcom bude teda pokračovanie oveľa dramatickejšie. A tak dnes mnohým už nie je veľmi do smiechu.

Termín premiéry 3. dielu je určený na utorok 17. mája. Priliehavejší by bol tento piatok - trinásteho. Hoci tentoraz možno bude aj happyend.

Vážení, pripravte si pukance ... keď už si tú šou platíme.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?