Vďaka internetu môžeš pochopiť svet

Autor: Pavol Zlacký | 15.10.2014 o 10:23 | Karma článku: 5,29 | Prečítané:  1156x

Sú otázky, ktoré vás trápia od detstva a nepoznáte na nich odpoveď? Dokážu maličké živočíchy ako napríklad hmyz svojimi miniočami vidieť baktérie? Prečo si ľudia musia umývať zuby a zvieratá nie? Nikdy nebola väčšia šanca dozvedieť sa odpovede než dnes v čase internetu.

Na takéto otázky sa dnes zameriavajú špecializované weby či blogy, ktoré v tomto článku predstavím. Mimochodom, odpoveď na prvú otázku je áno, dokážu, ale len tie najväčšie baktérie. Čo sa týka tej druhej, ľudstvo zmenilo stravovanie prechodom z lovcov na zberačov a zmenilo sa aj zloženie baktérií v našich ústach, takže teraz mnohé z nich pracujú v náš neprospech. Naši predkovia mali chrup v poriadku aj napriek tomu, že si zuby neumývali.

 

1. Explainer

Práve tento stĺpček magazínu Slate bol pre mňa prvým svojho druhu. Dozvedel som sa vďaka nemu, že:

Existuje pozitívna korelácia medzi atraktivitou a inteligenciou. Akurát výskumy sa rôznia a nie je úplne jasné, či je to tým, že by pekní ľudia boli inteligentnejší alebo skôr tí menej atraktívni sú aj menej inteligentní.

Homosexuálne správanie už bolo zdokumentované u viacerých druhov zvierat. Častejšia než výlučná orientácia na vlastné pohlavie je však bisexualita. Niektorí samci slonov údajne žijú v dlhodobých vzťahoch (zahŕňajúcich sexuálne aktivity) s inými samcami a sex so samicou je pre nich skôr "jednorázovka". Z článku by som upozornil ešte na jedno tvrdenie a to, že homofóbne správanie bolo pozorované doteraz len u ľudí.

A ešte raz o zvieratách. V odpovedi na otázku, či zvieratá páchajú samovraždy sa dozvieme aj to, že niektoré druhy po nakazení sa prenosnou chorobou učinia krok pre dobro skupiny a opustia ju. Priam hrdinské.

Zaujímavý je i článok, ktorý sa snaží odpovedať na otázku či ak jedno siamské dvojča spácha vraždu, pôjde do väzenia aj jeho nevinný súrodenec?

 

2. Askscience

Tuto užívatelia kladú otázky týkajúce sa rôznych odvetví vedy, za ktoré ostatní hlasujú. Diskutujúci sa ich snažia zodpovedať, často aj s odkazmi na vedecké štúdie.

Jeden diskutér sa spýtal, či ho (z fyzikálneho hľadiska) viac priťahuje Slnko alebo baba sediaca oproti nemu v autobuse.
Odpoveď: Slnko. Niekoľko tisícnásobne viac.

Alebo ak by sme zobrali Bibliu doslovne. Sú dvaja ľudia schopní zaľudniť Zem?
Áno. I keď v prvých generáciách by sa vyskytovalo veľa potomkov s postihnutím (alebo by zomreli na genetické poruchy), prírodným výberom by časom ľudstvo dospelo k zdravšiemu genofondu a ku genetickej rozmanitosti. Samozrejme, veľmi by nepomohlo, ak by mal daný pár, povedzme, 4 chlapcov a žiadne dievča.

Na stránke Reddit.com existujú aj ďalšie podobné fóra napr. pre otázky týkajúce sa histórie (Čo bolo skôr, papierové lietadielka alebo skutočné lietadlá?) alebo sekcia Explain Like I'm Five, kde sa odpovedajúci snažia vysvetliť veci  čo najjednoduchším spôsobom. (Ako fungovali banky, v časoch keď neboli počitače?)

 

3. What if?

Randall Munroe pred časom pracoval pre NASA. Dnes ho živí komiks xkcd a nedávno mu vyšla aj kniha, ktorá vychádza z jeho blogu What if? V knihe pomocou fyziky a matematiky odpovedá na také otázky fanúšikov ako napr. "Z akej výšky by ste museli hodiť steak, aby bol uvarený v momente, keď dopadne na zem". Viac o tomto zaujímavom chlapíkovi nájdete v nedávnom článku na Trend-e. 
Odporúčam však minimálne toto vtipné video, v ktorom Munroe odpovedá na otázku, čo by sa stalo, keby hypoteticky nadhadzovač hodil bejzbalovú loptičku rýchlosťou svetla.

 

4. What's up with that?

Tento rok sa podujal vysvetľovať nám svet aj magazín Wired.

Ako CP-čkara v Bratislave ma zaujalo Prečo je tak ťažké zbaviť sa prízvuku?
Odporúčam aj článok na tému Prečo nám tie najlepšie myšlienky napadajú práve v sprche?

 

5. The Economist Explains

Na tomto blogu magazínu The Economist sa zvyčajne rozoberajú seriózne čerstvé témy. Aktuálne prečo kontroly na letiskách ebolu nezastavia, ale aj prečo sa z eboly nestane pandémia.

 

Istotne existujú mnohé ďalšie stránky tohto typu. Ak máte nejakú obľúbenú, napíšte do diskusie. Aj keď pochopiť svet sa nám nikdy úplne nepodarí, dnes mu dokážeme porozumieť viac než včera.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Kto je Norbert Bödör?

Norberta Bödöra obvinili v kauze Dobytkár miliónových úplatkov.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Fico sa chystá na SĽOP

Ak chce niečo rekonštruovať, bude musieť začať od seba.


Už ste čítali?